Vyberte stránku

Nedávno se v jednom z pražských hotelů uskutečnil devátý ročník mezinárodního veletrhu JOB DAYS lékařství a zdraví, který opět nabízel lékařům z České republiky a ze Slovenska 300 volných míst v nejrůznějších odbornostech německých a rakouských nemocnicích. V českých nemocnicích chybí podle některých odhadů až 1500 lékařů, podobně je i velký nedostatek sester.

Co láká české absolventy lékařských fakult, ale i zkušené lékaře do zahraničí? Ročně odejde po promoci přibližně 10-15% absolventů a dalších desítky již těch zkušených. Zdravotnictví máme u nás na vysoké úrovni a čeští pacienti potřebují kvalitní péči, v zahraničí navíc musí překonávat jazykovou bariéru. Podle slov těch, kteří již dříve nabídky přijali a pracují v zahraničí, oceňují především možnost vzdělávání, které je především v Německu více podporované.

Některé kliniky mají své vzdělávací instituty, kde lze dělat kurzy zdarma, v rámci zaměstnaneckého poměru. Navíc často dostávají volno na své další studium a mohou se účastnit i kongresů dle svého výběru také s podporou zaměstnavatelů. V neposlední řadě svoji roli samozřejmě hraje i lepší finanční ohodnocení a celkový přívětivější přístup, zvlášť k začínajícím lékařům. Ti, kteří odešli až po několikaletém působení v českých nemocnicích, vítají i méně hektičnosti a hlavně přesčasů. Nejčastěji čeští lékaři odchází do Velké Británie, kde jich v roce 2015 pracovalo 1266, v Německu 1014, v Rakousku pak 106. Na nedostatek zdravotníků samozřejmě doplácejí hlavně pacienti dnes již téměř v celé republice. Dochází k omezování jednotlivých oddělení a přesměrovávání pacientů z menších nemocnic do fakultních. Kvůli nedostatku personálu se přesouvají i termíny plánovaných operací nebo případně musí pacienti po akutních zákrocích odejít dříve. Tím se přenáší zátěž péče o ně na rodiny nebo na praktické lékaře, kterých je ovšem také nedostatek.

Na druhou stranu je třeba připomenout, že v České republice pracuje zase 2557 lékařů z ciziny, především ze Slovenska, z Ukrajiny, Ruska a Běloruska. V zásadě je určitě dobře, že naši lékaři získávají cenné zkušenosti a mohou se stát i jakousi hybnou silou v našem zdravotnictví s výhodou pohledu zvenčí. Na druhou stranu, pokud se nevrací a přitom u nás vystudovali za veřejné finanční prostředky, je to ztráta, která způsobuje citelný nedostatek lékařů v nemocnicích. Co tedy udělat pro to, aby pacienti dostávali i nadále takovou zdravotní péči, kterou potřebují? Je nutné se poučit v zahraničí a zlepšit systém vzdělávání, včetně postgraduálního a najít větší podporu i finanční. V souladu s nejmodernějšími poznatky se pak soustředit na jednodenní chirurgii a ambulantní péči. Přispěje i snížení byrokratické zátěže. Navýšení finančních prostředků formou zvýšeného procenta HDP navrhuje KSČM již dlouhodobě, stejně jako vytvoření sítě neziskových nemocnic, ambulancí a lékáren. Před volbami jsme slyšeli hodně slov o důležitosti zdravotnictví a významu zdraví, teď nastal čas začít sliby naplňovat.

Mgr. Soňa Marková, stínová ministryně zdravotnictví za KSČM